Skip to page body Home City Government Services Parks & Recreation Arts & Culture Discover Port Moody Business Online Services

9.1 – Council Appointment of Acting Mayor for 2017
Recommendation:
THAT the following 2017 Acting Mayor schedule be approved: 

  First Acting     Second Acting
January   Councillor Glumac (Resigned)    Councillor Dilworth
February  Councillor Junker    Councillor Glumac (Resigned)
March  Councillor Lahti    Councillor Junker
April  Councillor Lahti    Councillor Dilworth
May  Councillor Junker    Councillor Lahti
June  Councillor Vagramov    Councillor Royer
July  Councillor Dilworth    Councillor Lahti
August  Councillor Glumac (Resigned)    Councillor Vagramov
September  Councillor Vagramov    Councillor Royer
October  Councillor Royer    Councillor Glumac (Resigned)
November  Councillor Royer    Councillor Vagramov
December  Councillor Dilworth    Councillor Junker

9.2 – Mayor’s Council Member Appointments to 2017 Standing and Statutory Committees 

Finance Committee (Standing)
• Chair: Councillor Lahti
• Vice Chair: Councillor Dilworth

Heritage Commission (Statutory)
• Chair: Councillor Royer
• Vice Chair: Councillor Madsen

Parks and Recreation Commission (Statutory)
• Chair: Councillor Dilworth
• Vice Chair: Councillor Lahti

Library Board (Statutory)
• Representative: Councillor Royer

Arts and Culture Committee (Select)
• Chair: Councillor Junker
• Vice Chair: Councillor Royer

City/CP Rail Community Advisory Panel
• Co-Chair: Mayor Clay
• 1st Representative: Councillor Madsen
• 2nd Representative: Councillor Vagramov

Community Planning Advisory Committee (Select)
• Chair: Councillor Vagramov
• Vice Chair: Councillor Madsen

Economic Development Committee (Select)
• Chair: Councillor Dilworth
• Vice Chair: Councillor Junker

Environmental Protection Committee (Select)
• Chair: Councillor Lahti
• Vice Chair: Councillor Madsen

Seniors Focus Committee (Select)
• Chair: Councillor Lahti
• Vice Chair: Councillor Vagramov

Tourism Committee (Select)
• Chair: Councillor Dilworth
• Vice Chair: Councillor Junker

Youth Focus Committee (Select)
• Representative: Councillor Vagramov
• Alternate Representative: Councillor Madsen

School District 43 / City of Port Moody Liaison Committee (Municipal)
• Representative: Mayor Clay

Tri-Cities Homelessness & Housing Task Group (Outside)
• Representative: Councillor Vagramov

Arts Centre Society
• Representative: Councillor Junker

Fraser Health Municipal Advisory Committee
• Representative: Councillor Glumac - Resigned

Healthy Community Partnerships
• Representative: Councillor Glumac - Resigned

Golden Spike Days
• Representative: Councillor Vagramov

Tri Cities Chamber of Commerce
• Representative: Mayor Clay

Emergency Measures Policy & Planning Committee (EMPPC)
• Representative: Mayor Clay
• Alternate Representative: Councillor Madsen

Council Appointments to Municipal Insurance Association

Voting Delegate – Councillor Royer
1st Alternate – Councillor Junker
2nd Alternate – Councillor Lahti

Community Member 2017 Appointments to Standing, Statutory, and Select Committees

Advisory Design Panel
• Michelle Fenton (Architect) (01/2017-08/2019);
• Joseph Park (Architect) (01/2017-08/2018);
• Lydia Mynott (Landscape Architect ) (01/2017-08/2019);
• Mike Bitter (Engineer) (01/2017-08/2018);
• Severin Wolf (representative from the business community) (01/2017-08/2018);
• Steve Kurrein (representative from the construction industry) (01/2017-08/2018);
• Gregory Elgstrand (representative with a background in arts and culture) (01/2017-08/2019);
• Melissa Chaun (representative with an environmental background) (01/2017-08/2018);
• Luke van Winkel and Angela Fisher (alternate) (representative from Port Moody Police Department) (01/2017-08/2018); and
• Jean Donaldson (representative with mobility challenges) (01/2017-08/2019).

Arts and Culture Committee
• Jacquie Boyer (01/2017-08/2019) (LB)
• Katherine Edmunds (01/2017-08/2019) (PMAC)
• Sandra Niven(01/2017-08/2019)
• Sydney Van Alstyne (01/2017-08/2019) - Resigned
• Marion Eals (01/2017-08/2018) (PMAA)
• Sarah Graham (01/2017-08/2018)
• Brenda Millar (01/2017-08/2018) (PMHS)
• Talea Pecora (01/2017-08/2018)
• Ingrid Seibold (01/2017-08/2018)
• Hilary Letwin (01/2017-08/2019)

City/CP Rail Community Advisory Panel
• Mike Lovecchio (01/2017-08/2019) (CP Rail)
• Jim Atkinson (01/2017-08/2019)
• Trent Myck (01/2017-08/2019) (Industry)
• Curtis Symmes (01/2017-08/2019) (Industry)
• Ann Ladouceur (01/2017-08/2018)
• Poopeh Morakabati (01/2017-08/2018)
• Beau Storey (01/2017-08/2018) (Industry)
• Bill Van Beek (01/2017-08/2018) (Industry)

Community Planning Advisory Committee
• Wilhelmina Martin (01/2017-08/2019)
• Dan Attridge (01/2017-08/2018)
• Julia St. Pierre (01/2017-08/2018)
• Jeff McLellan (01/2017-08/2019)
• Svetlana Evoy (01/2017-08/2019)
• Christopher Staddon (01/2017-08/2018)

Economic Development Committee
• Samantha Agtarap (01/2017-08/2019)
• Adam Crandall (01/2017-08/2019)
• Yvette Cuthbert (01/2017-08/2019)
• Aaron Robinson (01/2017-08/2019)
• Robert Simons (01/2017-08/2019)
• Lisa Beecroft (01/2017-08/2018)
• Matt Ferguson (01/2017-08/2018)
• John Grasty (01/2017-08/2018)
• Andrew Mackey (01/2017-08/2018)
• Mary Vellani (Chamber of Commerce) (01/2017-08/2018)
• Adam Bird (01/2017-08/2018)

Environmental Protection Committee
• Bryan Fitzpatrick (01/2017-08/2019)
• Elaine Golds (01/2017-08/2019)
• Corey Hawkins (01/2017-08/2019) - Resigned
• Cathy Morton (01/2017-08/2019)
• Damian Regan (01/2017-08/2019)
• Judy Taylor-Atkinson (01/2017-08/2019)
• Yolanda Broderick (01/2017-08/2018)
• Maya Chorobik (01/2017-08/2018)
• Karen Devitt (01/2017-08/2018)
• Amy Lubik (01/2017-08/2018)
• Kaitlin Kazmierowski (01/2017-08/2018) - Resigned

Heritage Commission
• Laura Dick (01/2017-08/2019)
• Jane Larsen (01/2017-08/2019)
• Glen MacRae (01/2017-08/2019)
• Roland Mitchell (01/2017-08/2019)
• Jutta Rickers-Haunerland (01/2017-08/2019)
• Dianna Brown (PMHS) (01/2017-08/2018)
• Ewelina Bednarek (01/2017-08/2018)
• Alex Campbell (01/2017-08/2018)
• Dan Eaton (01/2017-08/2018)
• Kija Gollopeni (01/2017-08/2018)
• Alison Pickrell (01/2017-08/2018)
• Joseph Kennedy (01/2017-08/2018)
• Graham Walker (01/2017-08/2019) - Resigned

Library Board
• Afton Bell (01/2017-12/2017)
• Bob Elliott (01/2017-12/2018)
• William Lawrie (01/2017-12/2018)
• Rosario Passos (01/2017-12/2018)
• Dave Zille (01/2017-12/2018)

Parks and Recreation Commission
• John Callaghan (01/2017-08/2019)
• Allen Hunt (01/2017-08/2019)
• Steve McGinley (01/2017-08/2019)
• Thomas Paulik (01/2017-08/2019)
• David Tang (01/2017-08/2019)
• Tyler Brown (01/2017-08/2018)
• Samantha Deane (01/2017-08/2018)
• Sarah Lock (01/2017-08/2018) - Resigned
• Nick Magri (01/2017-08/2018)
• Lisa Modica-Amore (01/2017-08/2018)
• Jessica Clark (01/2017-08/2018)

Seniors Focus Committee
• Yvonne Harris (09/2017-08/2018)
• Laurie Johnstone (09/2017-08/2018)
• Marika Owston (09/2017-08/2018)
• Aubrey Samuels (09/2017-08/2018) - Resigned
• Derek Wilson (09/2017-08/2018)
• Penny Bickerton (09/2017-08/2019)
• Ronald Gordon (09/2017-08/2019)
• Malcolm Harkness (09/2017-08/2019)
• Paulette Kushnniruk (09/2017-08/2019)
• Connie Meisner (09/2017-08/2019) - Resigned

Tourism Committee
• Sean Antonson (01/2017-08/2019)
• Jason Hulbert (01/2017-08/2019)
• Michael Coghill (01/2017-08/2018)
• Jamie Cuthbert (01/2017-08/2018)
• Diane Wild (01/2017-08/2018)

Youth Focus Committee
• Nyah Courchesne (01/2017-08/2019)
• Daniel Dian (01/2017-08/2019)
• Rebecca Lyon (01/2017-08/2019)
• Pedram Moshirfatemi (01/2017-08/2019)
• Khail Alibhai (01/2017-08/2018)
• Jasmine Lim (01/2017-08/2018)
• Rose Sheikh-Bahaie (01/2017-08/2018)

Last updated: 30/10/2017 12:09:56 PM